Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražský krysařík

Pražský krysařík je společenské plemeno psa původem z České republiky.

Informace:

země původu Česko Česko
Tělesná charakteristika
hmotnost cca 2,6 kg
výška † 20–23 cm
barva černá se znaky
hnědá se znaky
žlutá
(+ merle těchto variant)
červená

 • hlava a lebka - Hlava je hruškovitého tvaru, líce jsou poněkud vystouplé a výrazné.
 • nos - Nosní hřbet je rovný a tvoří přibližně 1/3 celkové délky hlavy, zužuje se k čenichu. V horní části vytváří tupý klín.
 • oči- Kulaté, střední velikosti, vystouplé, dosti vzdálené od sebe. Víčka jsou přilehlá, takže není vidět spojivka.
 • uši - Dlouhé ve tvaru V jsou v zadní části hlavy. Mohou být vztyčené nebo polosklopené.
 • krk - Je v harmonickém souladu k tělu, ušlechtile klenutý, bez volné kůže.
 • hrudní končetiny - Při pohledu zepředu rovné a souběžné, ne příliš široce stojící.
 • pánevní končetiny - Stehno je široké s dobře vyvinutými svaly, které umožňují vydatný pohyb. Při pohledu zezadu je postavení ne příliš široké, rovné a souběžné.
 • tlapky - Takzvané kočičí, což znamená, že jsou zaoblené, tvořené krátkými k sobě dobře přiléhajícími vyklenutými prsty. Drápy jsou tmavé.
 • ocas - Je vysoko nasazený v rovině hřbetu a směřuje šikmo vzhůru. U kořene je silný a ke špičce se zužuje.
 • srst a barva srsti - Krátkosrstý psík. Zbarvení srsti může být černé se znaky (nejčastěji), hnědé se znaky, žluté (včetně merle předchozích variant) a červené. Srst krátká, lesklá, přiléhající k tělu, kryjící dokonale kůži. Na hlavě je srst obvykle řidší a kratší než na těle.

Zvědavá, pozorná, jemná, hravá, mazlivá, čtverácká. Je velice ostražitý, hbitý, rychlý, obratný a neúnavný. Ke své rodině přítulný, nedůvěřivý k cizím lidem – velmi dobrý hlídač!

Vzhledem k velikosti pražského krysaříka a jeho vyšší potřebě energie se doporučuje i u dospělých psů krmit 2× až 3× denně.

 • klasické krmení - Je tvořeno masem hovězím, rybím a drůbežím s vhodnými přílohami, jako jsou těstoviny, rýže, zelenina, popř. ovesné vločky. Kladem je větší chutnost a záporem je časová náročnost a nepravidelný přísun minerálních látek.
 • průmyslové krmení - Představují hlavně granule a konzervy. Jejich výhodou je vyváženost všech důležitých živin – minerálů i vitamínů – a možnost vybrat druh vhodný pro malá plemena nebo aktivní psy.

Obecně lze říci, že pražský krysařík patří mezi zdravotně méně problémová plemena psů.

 • nemoci zubů a dásní - Zvýšené ukládání zubního kamene, což způsobuje větší zápach z dutiny ústní, ale také rozvoj paradentózy, která způsobuje uvolnění zubů z dásní. Toto lze omezit pravidelným čistěním zubů a pravidelným odstraňováním zubního kamene u veterinálního lékaře.
 • zlomeniny - Nejčastěji bývají zlomeny kosti záprstní a kosti předloktí, které bývají způsobeny seskočením psa například ze stolu nebo z náruče, popř. přišlápnutím nohy psa botou.
 • problémy pohybového aparátu - Častým problémem je vyklubování, tzv. luxace čéšky kolenního kloubu. Dispozice k této vadě bývá dědičná.

Pražský krysařík je zatím neuznané plemeno. K uznání je potřeba 64 jedinců nepříbuzných do třetí generace. To je při počtu chovných jedinců (cca 2500) a při počtu 1–3 štěňata na vrh za rok běh na dlouhou trať. Krysaříky nelze vystavovat na mezinárodních výstavách v zahraničí. Možná je pouze účast na výstavách v ČR (na mezinárodních, národních, oblastních, speciálních a klubových) a na Slovensku.)

Výchova tohoto psíka není náročná, protože krysařík má pro výchovu dobré přirozené předpoklady – je inteligentní, vnímavý a bystrý, ale stejně jako u každého jiného psa by měla být důsledná. Musí se však vychovávat mírně a srozumitelně, nejsou vhodné žádné tvrdé tresty.

Výhradně v bytě pro vysokou choulostivost a krátkou, řídkou srst. Navíc je to pes společenský.

1× v týdnu vykartáčovat a pravidelně odstraňovat chloupky v uších. Otřít oči navlhčenou vatou. Pravidelně stříhat drápky.

Fotka:

Soubor:Vuxen.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 31651
Měsíc: 233
Den: 1